Nikol Janovská

29.11.2023

Kdo jsi a co děláš?

Většina lidí na otázku, kdo jsou, odpovídá výčtem svých životních rolí nebo svých předností a silných stránek. I já bych mohla říct, že jsem inspirátor, kouč, průvodce pozitivní změnou, exmanželka, partnerka, dcera, sestra, kamarádka a tetička 2 roztomilých špuntů. Mnohem radši ale říkám, že jsem energická pozitivní duše, která je tady v tomhle těle a na téhle planetě, aby podpořila co nejvíc lidí k tomu, aby si taky dovolili začít zase zářit. Právě naše role, které v životě zastáváme, nás totiž dost často pěkně limitují, obzvlášť když se s některou z nich až moc identifikujeme.. Já sama jsem se v minulosti hodně ztotožnila s rolí "dobré manželky" a "zodpovědné zaměstnankyně", ale naštěstí mi to nevydrželo moc dlouho. To, že nemám ráda škatulku manželky a nechci se pořád snažit zapadnout do představ svého manžela, jsem si uvědomila cca po 12 letech vztahu. Následoval rozvod a mě najednou narostla křídla, protože jsem konečně byla sama sebou a měla svobodu, která je pro mě v životě ze všeho nejdůležitější. O tom, že mi nesedí ani role zaměstnankyně, jsem se přesvědčila asi po 9 letech práce, když jsem v jednom zaměstnání zažila něco jako malé vyhoření. Po půl roce nevědění a pátrání jsem narazila na to "moje poslání", na tu mou ideální kariéru a teď velmi často provázím své klienty na té jejich cestě k nalezení jejich srdcového povolání či podnikání.

Baví mě společně s nimi pátrat, objevovat a nacházet skrytá místa, která sami dost často nevidíme, protože je vidět vlastně nechceme, nebo se jich bojíme. Teprve když si ale zodpovíme otázky, které jsme se dosud báli si položit, tak se náš život může začít skutečně obracet k lepšímu. Protože začneme naslouchat sami sobě, darujeme si ten největší dar – zastavení se a poznávání sebe sama, svých skutečných přání a snů, o kterých jsme do té doby často ani nevěděli. Při společné práci vás pomocí hlubokých zkoumavých otázek dovedu k vaší vnitřní pravdě, k uvědomění o tom, co chcete a jaké jsou ty vaše způsoby, jak toho dosáhnout. Protože tady neexistuje univerzální návod, který by platil pro každého. Když si tohle uvědomíme, dost často nás to osvobodí a uleví se nám. Využívám též prožitkovou práci s tělem a naším mozkem, který je díky poznatkům neurověd možné krásně přeprogramovat a zbavit se tak starých neprospěšných vzorců chování a limitů v našem přemýšlení, které si s sebou často neseme z dětství. Hodně mě baví ukazovat klientům, že můžou mít sebe na 1. místě a nemusí to přitom vůbec znamenat, že jsou to nepřející sobci, kteří nemyslí na ostatní. Naopak, právě tohle je základ pro spokojený život, ve kterém mají dost energie věnovat se nakonec i svým blízkým nebo klientům.

Hledání štěstí. Kde a v čem je podle tebe štěstí?

My lidé máme tendenci se pořád za něčím honit, protože doufáme, že právě dosažení téhle mety, tohoto cíle nám přinese štěstí. Jenže ono je to úplně jinak. Štěstí je totiž stav prožívání, který si můžeme kdykoliv během pár chvil navodit. Není to tedy cíl. Tohle pro mě osobně bylo velké zjištění, když jsem začala před 2 lety studovat neurolingvistické programování (NLP). Existuje totiž jedna velmi krásná, silná a účinná metoda, kterou učím každého svého klienta, pomocí které si může kdykoliv navodit nejen pocit štěstí, ale třeba i vnitřní klid, pohodu, sebevědomí atd. Čím častěji jsme v průběhu běžného dne ve stavu štěstí, tím snáze se nám pak dosahují naše sny a cíle, tím víc si užíváme života a snáze snášíme různé výzvy a náročnější situace, které se nám čas od času dějí.

Co je (pro tebe) v životě opravdu důležité? Aneb životní hodnoty.

Jak už jsem zmínila na začátku, moje největší priorita je svoboda. Znamená to pro mě nemuset ráno brzy vstávat a chodit do nějaké kanceláře na 8 hodin. Naopak je to o tom, že se já sama rozhoduji, jak strávím daný den, co budu dělat, s kým se budu potkávat, kolik hodin budu pracovat. Klidně můžu uprostřed dne sestře pohlídat děti nebo si dát den volna, když to tak zrovna cítím. Další mojí hodnotou je radost. Je to něco, co je pro mě naprosto přirozené a nedovedu si představit den, kdy bych neprožívala radost. Cíleně si tenhle stav navozuji pomocí směřování své pozornosti a soustředění se na to dobré. A taky pomocí hudby a tance. Učím se zkrátka dělat si drobné radosti a i v náročných situacích vidět nějaké pozitivní poselství nebo ponaučení pro můj život. Další mou hodnotou a prioritou je bohatství. Tohle je pro mě široký pojem, protože to neznamená jen finance, ale i bohatství zážitků a úžasných lidí v mém okolí. A poslední mou hodnotou je autenticita. Je to něco, k čemu jsem si došla právě po rozvodu. Od té doby jsem za každé situace sama sebou a doslova kašlu na to, co si o mém chování myslí ostatní, jestli náhodou nejsem "moc". Mojí přirozeností totiž je "být moc" a projevovat se hlasitě a radostně.

Co je smyslem (tvého) života?

Mým smyslem života je prožívat radost, zářit a inspirovat ostatní k tomu, aby si dovolili žít svoje životy podle sebe a ne podle ostatních a toho, co "by se mělo". Chci kolem sebe vídat co nejvíc usměvavých tváří lidí, kteří mají povolání, které je naplňuje a baví, krásné vztahy se svými blízkými a jsou zdraví.

Kde bereš svou životní energii, kde a čím se dobíjíš?

V průběhu času jsem si těch svých osobních dobíječů našla hodně. Je to pro mě hudba, tanec, procházky v přírodě, meditace, jóga, milování, trávení času s mými blízkými, čtení knih a popíjení mého oblíbeného chai latté nebo prosté nicnedělání a civění do stropu.

Tvé poselství ženám?

Dovolte si zapomenout častěji na to, co po vás chtějí ostatní a zahloubat se víc do svého srdce a do toho, co chcete a potřebujete vy samy. Pojďte častěji naslouchat své intuici, tomu tichému hlásku, tomu pocitu kdesi v útrobách, který vám říká, co je pro vás to pravé a od čeho je lepší dát ruce pryč a odejít od toho. A když už ne intuici, tak naslouchejte aspoň svému tělu. Protože ono nám dává velmi jasně najevo, co zrovna v danou chvíli potřebuje. Pojďte si dovolit svému tělu častěji naslouchat a řídit se jeho pokyny, nepřebíjet únavu dalším kafíčkem nebo práškem na bolest… Ve výsledku vám nejen tělo poděkuje, ale i vy samotné se budete cítit lépe, když si dovolíte o sebe víc pečovat a hýčkat se různými drobnostmi.

Jak sis užila focení?

Focení bylo skutečně prožitkové a netradiční, v zajímavých prostorech. V přítomnosti Andrey jsem se dokázala během chviličky naprosto uvolnit, takže jsem za chvíli dělala pózy jako zkušená modelka. Nebo aspoň mi to tak přišlo, což je super. Andrea měla spoustu nápadů na to, co bych mohla dělat, aby z toho vznikly zajímavé fotky, čehož si moc cením. Je vidět, že je to zkušená fotografka s neotřelými nápady, prostě člověk na svém místě.