Jiří Pavlis

27.05.2021

Kdo je Jiřík Pavlis?

Býval to hezký kluk (prý). Dnes už stařík se všemi vrtochy, který se moc nesmířil s tím, že mu prchají taková ta léta, kdy se vrhá do všeho po hlavě a život ho fackuje ze všech stran. Říkaj mi dnes odpočívej, zastav se, už nejsi rozjetý vlak, ale já si myslím a hlavně vidím a cítím, že nějak mě ten vlak válcuje, jen nemoc, ruce a nyní hlavně má kolena trochu brzdí, i když ten prevít věk se nechce zastavit a já si kladu otázku, jestli mě nechce předběhnout. Jen doufám, že se mu to brzy nepovede.

Hledání štěstí. Kde a v čem je podle tebe štěstí? A co je pro tebe v životě opravdu důležité?

Štěstí CO JE ŠTĚSTÍ, NE NE TO NE, je bělásek v krajině, ptáčci, co v lese zpívají a les při tom šumí. Jsou to pomíjivé chvíle s rodinou na výletě, třeba i dovolená v létě v horách nebo na chatě s manželkou. V Čechách či na Moravě, moře nám oběma vypadlo z oka už dávno. Štěstí je znát aspoň malou část toho, kde žiju a ne tam jsem byl a bylo tam krásně a dost. Je to o tom, kde žiju se vším všudy, tím myslím s lidmi kolem, kteří tě pomlouvají, vynadají a kteří občas i pochválí, bez nich to nejde. 

Rodina. Práce. Radost a ta se dnes vytrácí. Foťák. 

S foťákem na krku. Práce se dřevem a hlavně moc si při tom nadávat, jak jsem na to všechno levej, protože každej druhej by to udělal tisíckrát líp. Cesty v lese, letní hory, když kolena dovolí a všude přítomný foťák a pak jen bože, jak to jen s ním neumím.... Klid s knihou nebo básničkou, než mi začne zas šrotovat nějaký ten červíček v hlavě. Smutnej humor. Možná blbý, ale je to pravda.

Tvé poselství všem ženám. Tuhle otázku můžeme vynechat 😊

Poselství ženám - aby braly svou ženskost jako přednost a hrdě jí přiznávaly a ne se pouhou pózou za ní jen schovávaly, to ať si nechaj pro fotografa, i když fotograf právě tu němost a ladnost z nich umí dostat, i když je to těžké.

A tvé poselství všem lidem.

Poselství všem lidem - dělejte vše správné pro zeměkouli, zanechte válek, nechtějte být dvojitými agenty a zanechte tento svět dětem pro zdraví pokud je to vůbec ještě možné a zrušte peníze.

Proč sis ke svému zvěčnění vybral na focení právě mě?

Andreu jsem znal jen s pár fotografií, které jsem měl možnost shlédnout na výstavách Fotoriků, ale nikdy ne osobně. Až nás svedla dohromady její výstava, která se sice kvůli koronaviru v Galerii Holandském domě neuskutečnila, ale protože je to činorodá žena, tak nelenila a našla si výlohy v cukrárně s možností vystavovat. No a já jsem jí slíbil, že tedy jí výstavu připravím, pověsím a zbourám. A při tom chtěla, jak jinak, být aspoň asistentkou a já jí poznal jako skvělou společnici se smyslem pro humor. Pak slovo dalo slovo a mi se domluvili na fotografování mé maličkosti na Tetíně pod kostelem sv. Jana Nepomuckého, těsně nad Berounkou. Bylo to báječné dopoledne, na kterém si holka mákla a jen doufám, že jsem jí moc při tom nezlobil. Je to skvělá fotografka a krásná žena, která byla velmi citlivá a přístupná svým přístupem k mým vrtochům. A já chtěl původně jen jednu fotku, a nakonec mi dalo zabrat vybrat ty nejlepší, protože všechny byly bezprostřední a velmi velmi dobré.

Upřímně Tvůj model Jiří Pavlis